Forum przeznaczone dla pracowników sanepidu i tych, którzy mają do nich pytania.
Witam, koleżanki i kolegów z PIS-u przez duże I.
Mam pytanie jak należy traktować odpady wytwarzane w gabinetach pielęgniarskich (pielęgniarki zatrudnione na etacie DPS) w domach pomocy społecznej.
DPS nie jest podmiotem leczniczym, nie świadczy z definicji usług medycznych tylko z zakresu pomocy społecznej, natomiast pewne czynności tam podejmowane mogą powodować powstawanie takich odpadów w moim przekonaniu. Mam tu na myśli np. wykonywanie iniekcji przy badaniu poziomu cukru we krwi z palca. Czy przy takiej czynności powstaje odpad med.?
Zaznaczam, że jeden z dyrektorów DPS (zapewne także inni) jest w posiadaniu pisma Ministra Opieki Społecznej, który stwierdza, na jego zapytanie, że w DPS nie powstają odpady medyczne bo nie jest on placówką medyczną i nie świadczy takich usług.
Jak wobec takiej interpretacji traktować odpady powstające w ww. gabinetach, podczas pracy pielęgniarek? Żeby było ciekawiej to w umowach o pracę te pielęgniarki mają wpisane stanowisko opiekun, a do zakresu ich obowiązków należy praca opiekuńczo-pielęgnacyjna nad podopiecznymi oraz podawanie leków, nie ma słowa o świadczeniach medycznych czy pielęgniarskich..
Czy wobec powyższego należy dla tak powstających odpadów stosować wymagania zawarte w rozp. MZ ws. szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi?
Jak to jest w na Waszym terenie, jak postępujecie z tym zagadnieniem?
Pozdrawiam
W DPS znajdującym się pod naszym nadzorem wykonuje się różnego rodzaju iniekcje, jest gabinet lekarsko-pielęganiarski i interpretujemy wg rozp. MZ ws. szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi.